ნეაპოლის “ლუიჯი ვანვიტელის” სახელობის საუნივერსიტეტო ჰოსპიტალში ინოვაციური ოპერაცია 48 წლის ქართველს ჩაუტარდა. 48 წლის ნონას, ქავედა ყბის სახსარში სიმსივნე ჰქონდა, რომელიც ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით შექმნილი პროთეზის იმპლანტაციით აღუდგინეს. ინფორმაციას ამ უნიკალური ოპერაციის შესახებ fanpage.it ავრცელებს.
ეს ოპერაცია იტალიაში პირველად ჩატარდა და მთელ ევროპაში მეორედ, რაც ხაზს უსვამს მის უნიკალურობასა და მნიშვნელობას სამედიცინო სფეროში.
ოპერაციის შემდეგ, ნონა შეძლებს ნორმალურად ჭამას, საუბარს და თავისი შვილს კოცნას, რაც მანამდე შეუძლებელი იყო.
ოპერაციის დეტალები: ნონას ქვედა ყბის სახსარში სიმსივნე განუვითარდა. ოპერაცია ჩატარდა ისეთი მეთოდით, რომელიც მინიმალურ ინვაზიურობას გულისხმობს, რაც საშუალებას აძლევს პაციენტს თავიდან აიცილოს ხილული ნაწიბურები და სწრაფად გამოჯანმრთელდეს. ქვედა ყბის პროთეზი შეიქმნა ხელოვნური ინტელექტის დახმარებით, რომელიც პაციენტის სახის სტრუქტურის მიხედვით, კომპიუტერული ტომოგრაფიის მონაცემებზე დაყრდნობით იყო მორგებული.
ასეთი ინოვაციური ოპერაციები მნიშვნელოვან წინსვლას წარმოადგენს სამედიცინო სფეროში და პაციენტებს ახალი იმედის საშუალებას აძლევს.
ოპერაციის გუნდი:
პროფესორი ჯანპაოლო ტარტარო: ოპერაციის ხელმძღვანელი.
პროფესორი მარიო სანტაგადა: ოპერაციის თანახელმძღვანელი.
ანესთეზიოლოგი სერენა მეროლილო: პასუხისმგებელი იყო ანესთეზიის პროცესზე.
სპეციალიზანტები: რობერტა მაიულო, დომატო სეტოლა და მარტინა ამოდიო მონაწილეობდნენ ოპერაციის სხვადასხვა ეტაპზე.